Máte v plánu vyrazit na cyklovýlet mimo váš rádius? Tak to budete potřebovat nosič na auto pro přepravu kola.
Byly doby, kdy byl člověk sám a pokud jste v tu chvíli byli hrdým majitelem kombíka, nebylo co řešit. Stačilo sklopit zadní sedadlo a vašeho cyklomazlíka strčit do kufru. V případě, že auto kombi nemáte, nechcete si ušpinit interiér a nebo jste přesvědčili své přátele a rodinu o tom, jak je cyklistika skvělá, je ten správný čas uvažovat o pořízení nosiče na kola. Díky téhle šikovné věcičce se vám otevřou nové možnosti pro průzkum tras daleko od vašeho domova, nebo dokonce v zahraničí.
Tyto nosiče umožňují snadné a bezpečné přepravování kol na delší vzdálenosti, což otevírá nespočet možností pro nová cyklistická dobrodružství. V tomto článku se podíváme na různé typy nosičů kol, jejich výhody a nevýhody, a na co si dát pozor při jejich výběru.
Typy nosičů kol na auto
Střešní nosič
Nosič na tažné
Nosič na páté dveře
Celkem máme tři typy nosičů, které se rozlišují podle jejich upevnění na auto. Jsou to: střešní nosič, nosič s upevněním na tažné zařízení a nosič s upevněním na zádní, tzv. páté dvěře.
Střešní nosič - jedná se o nejstarší a dosud nejběžnější typ nosiče. Auto musí disponovat hagusy, respektive zahrádkou, na kterou připevníte střešní nosič. Jednotlivá kola se pak upevňují do speciální lišty. Tyto nosiče umožňují přepravu až čtyř jízdních kol. Díky umístění na střeše nebrání přístupu do zavazadlového prostoru a zároveň se nemusíte bát, že by zakrývaly výhled, světla nebo SPZ. Nevýhodou tohoto typu nosiče je především manipulace s kolem při jejich upevňování na střechu. Zejména pro menší osoby a při vyšší hmotnosti kola je upevnění kola na střechu fyzicky náročné. Musíte si také dávat velký pozor, abyste při vjezdů do garáží či podjezdů nezapomněli, že jste celkově vyšší než obvykle a celý náklad o něco nestrhli. S koly upevněnými na střeše se také připravte na větší aerodynamický odpor, což byste měli zohlednit při rychlosti jízdy a také se připravte na vyšší spotřebu. Mění se i těžiště, takže pozor v zatáčkách. Naopak výhodou je cena - vzhledem k tomu, že kupujete tolik nosičů, kolik přepravujete kol, zároveň je můžete kdykoli dokoupit v případě zvýšení přepravní kapacity. Nosiče bývají univerzální.
Nosiče na tažné zařízení - v současné době velmi populární typ nosiče, který se upevňuje na kouli tažného zařízení. Základním předpokladem při pořízení tedy je, aby váš automobil disponoval tažným zařízením. Konstrukce nabízí poměrně snadnou manipulaci při upevňování nosiče i jízdních kol. Kola se montují zhruba ve výšce pasu, což je samozřejmě mnohem snažší než zvednout a upevnit kolo na střeše. Obzvláště pokud jste majitelem elektrokola, které mívá běžně 20 i více kg. To lze u některých snížit odejmutím baterie z rámu, přesto i bez ní je váha poměrně velká. Pořizovací cena bývá vyšší než u střešních nosičů. Navíc pokud zvolíte méně kvalitní variantu, která nedisponuje ochranným rámem a kola pak mají možnost se během jízdy pohybovat a mohou odírat lak na autě. U nosičů na tažné zařízení máte v současné době poměrně široký výběr různých výrobců a kvality. Můžete vybírat i podle počtu kol, které chcete převážet - vyrábějí se nosiče pro 2, 3 nebo 4 kola a celková nosnost se bohybuje okolo 60 kg.
Nosič na zadní dveře - tento nosič představuje vhodnou variantu pro ty, kteří nevlastní auto disponující hagusy ani tažným zařízením. Nosič upevníte pomocí speciálních pásek na páté dveře automobilu. Hlavními nevýhodami jsou nižší nosnost nosiče a také vysoká pravděpodobnost poškození laku auta při upevňování nebo během jízdy při nesprávném upevnění. Při výběru tohoto typu nosiče musíte sledovat kompatibilitu daného nosiče s modelem vašeho automobilu, vzhledem k tomu, že ne na každé vozidlo lze nosič upevnit. Kompatibilitu zkontrolujete podle informací či tabulky od výrobce - na našem e-shopu najdete odkaz pro kontrolu u vybraného produktu. Mějte na paměti, že tento typ nosiče nelze použít u auta typu sedan.
Za nás můžeme rozhodně doporučit nosiče od výrobce Peruzzo a Thule. Na našem e-shopu nabízíme širokou škálu nosičů všech třech typů. Italské Peruzzo, které je letitým výrobcem nosičů, nabízí nosič na střechu, páté dveře i na tažné zařízení, včetně sklopného systému. Výrobce nabízí vysoký standart v poměru cena x výkon.
Výhody a nevýhody
Střešní nosič
VÝHODY
- nižší pořizovací cena
- přístup do zavazadlového prostoru
- nezakrývá výhled
- nezakrývá světla či SPZ
NEVÝHODY
- horší manipulace při upevňování
- celková výška vozidla (při vjezdu do garáží apod.)
- vyšší aerodynamický odpor
- změna těžiště - horší jízda v zatáčkách, odpor bočního větru
- nedoporučuje se pro přepravu elektrokol - mají vysokou hmotnost a manipulace je složitá
Nosič na tažné zařízení
VÝHODY
- snadná montáž
- stabilita
- sklopné modely - umožňuje přístup do zavazadlového prostoru bez demontáže
- v současné době nemusíte řešit zakrytí SPZ - nosič disponuje rámečkem pro umístění třetí SPZ
- nové modely mají samozřejmě i připojení na světla
- nejnižší spotřeba vozidla při přepravě ze všech variant
- při výměně nosiče nepotřebujete jiné adaptéry nebo nástavce
NEVÝHODY
- nutnost tažného zařízení na vozidle
- vyšší cena
- u levnějších méně kvalitních nosičů může dojít k poškození vozidla
- pokud nevyberete sklopný model, nedostanete se do zavazadlového prostoru
- může omezit výhled z vozidla zpětným zrcátkem
- nefunkčnost zadních senzorů při couvání
Nosič na zadní dveře
VÝHODY
- nižší pořizovací cena
- jednoduchá montáž
- nepotřebujete hagusy ani tažné
NEVÝHODY
- nepřístupnost zavazadlového prostoru
- vyšší možnost poškození laku při nesprávné montáži
- nutnost montáže minimálně ve dvou lidech
- omezení výhledu z auta ve zpětném zrcátku
- zakrytí středního brzdového světla
- nižší nosnost
- nelze namontovat pokud má vozidlo spoiler
- nelze použít na sedan automobily
- typy pro více kol poškozují panty pátých dveří + vzpěry neudrží dveře otevřené, když je nosič namontován
- přesah kol přes střechu vozidla opět zvyšuje odpor vzduchu a spotřebu vozidla
- nelze přepravovat elektrokola - malá nosnost
Důležité na závěr
Při výběru nového nosiče nejprve zvažte dispozice a kompatibilitu vašeho auta a podle toho se zaměřte na typ nosiče. Dále je potřeba zvážit, kolik a jaký typ kol hodláte přepravovat, aby měl nosič dostatečnou kapacitu a nosnost. Při výběru nehleďte jen na cenu, ale také na specifikace, kvalitu a případné recenze produktu. Kvalitní nosič by měl pevně držet kola a minimalizovat riziko poškození jak vašeho auta, tak i vašich dvoukolých mazlíčků. Pokud máte na výběr můžete vybírat i podle možných rizik a snadnosti montáže a manipulace s nosičem a bicyklem. čím jednodušší je montáž a demontáž nosiče a čím snazší je následné upevnění kola na nosič, tím spíše vás výlet nepřivede k šílenství. Posledním aspektem je samotná pořizovací cena - pokud vyberete kvalitní nosič, nebojte se pustit korunu. Je to věc, která vám pak vydrží roky a při přesunech se nebudete muset bát, že vám z auta něco odpadne.
Pokud se rozhodnete pro nosič na tažné zařízení, nezapomeňte si na registru vozidel zažádat o vydání třetí RZ! Bez toho vyjet nemůžete a pokud byste si SPZtku napsali fixem na papír, hrozí vám pokuta!
Správný výběr nosiče závisí na vašich individuálních potřebách a typu vozu. S vhodným nosičem si můžete užívat své cyklistické dobrodružství bez starostí o přepravu svých kol.
autor: Nicole Pochopová