Vyhledávání

Vše o nákupu | Kontakt | Vyhledávání

MTB Trilogy 2024 - Jaké bylo a proč přijet příští rok?

Stejně jako v předchozím roce byl závod MTB Trilogy součástí jak Českého poháru v maratonu, tak i UCI kalendáře kategorie S2. Díky čemu se mohli diváci opět pokochat závodními výkony elitních jezdců z Čech i zahraničí, kteří zde bojovali o cenné body do světového poháru.

13. ročník Trilogy byl zahájen 3. července v centru závodu, Teplicích nad Metují. V letošním roce se závodníci těšili z celkem 4 závodních dnů. Ve středu se začínalo opět Prologem, který byl v roce 2023 vypuštěn, a následovaly 3 charakterově velmi odlišné etapy: The Best of Sudety, Kleine Alpen a Vraní hory. Ačkoli poslední etapa závodu věstila mokrou trať plnou bláta, nakonec vyschla a poslední závodní den tak provázelo slunečno.

Stejně jako v předešlých ročnících i letos se tratě skládaly z náročných převýšení, velkého množství singletracků a pouze nutného minima silničních úseků nutných pouze k přejezdům mezi jednotlivými částmi tratí.

Úvodní XC časovka v rámci prologu byla odstartována intervalově a byla ochutnávkou náročnosti závodu po fyzické i technické stránce. Odehrávala se na 10 km v těsné blízkosti Teplic nad Metují mezi borovými lesy a pískovcovými útvary. Navíc přesná trasa byla odtajněna až v den závodu, čím byla zachována rovnost mezi místními a ostatními závodníky.

The Best of Sudety je výběrem nejlepšího ze závodu Rallye Sudety, lemovaná pískovcem a charakterizují ji rychlé sjezdy, které vám do žil vyplaví takové množství adrenalinu, že nestačíte koukat. Trať vedla kolem barokní kaple Panny Marie na Hvězdě od které se linul sjezd, který prověřil techniku bikerů i mnohých enduráků. V královské kategorii zde nastoupali 2449 metrů na 76 kilometrech.

Podle tvůrců je za nejtěžší etapu závodu považována druhá etapa, Kleine Alpen. Trasa tradičně vedla přes Javoří hory a polské Suché hory. Typickým charakterem etapy je štěrk, hrabanka, sopky, 360 metrů dlouhý starý železniční tunel a brod. Závodníci královské kategorie zde na 74 km nastoupali krásných 2742 metrů. Poslední 77 kilometrů dlouhou etapou jsou Vraní hory. Závodníci zde vystoupali na nejvyšší bod etapy - Královský Špičák a následně je čekal obávaný trail téměř po hraně Jánského vrchu. Po zdolání strmého a prašného závěrečného sjezdu měli závodníci nastoupáno 2517 metrů.

Na letošní ročník závodu se přihlásilo celkem 444 závodníků z 10 zemí, včetně juniorských a žákovských kategorií, a více než 300 z nich se postavilo na start, aby pokořili trasy legendárního Vény Hornycha.

Dětí kategorie předškolního věku se zúčastnilo celkem 10 - pojďme jim ještě jednou zatleskat!

A jak to dopadlo?

Královský závod elitní kategorie mužů i žen ovládli čeští závodníci, kteří v mužské kategorii obsadili první tři místa a mezi ženami první a třetí místo. Vítězství si v letošním roce odvezl Marek Rauchfuss a tím zlepšil svůj výsledek z loňského roku, kdy jej nakonec pokořil Michael Holland z Rakouska, který tentokrát skončil na bramborové čtvrté příčce. Filip Adel, který obsadil stříbrnou příčku se mohl ve 4. etapě pochlubit vítězstvím nad Markem Rauchfussem, kterého během etapy potrápil dvojitý defekt a tím přišel o drahocené vteřiny. Ovšem Rauchfussům náskok z předchozích etap byl dostatečně velký a tak defekt nehrozil jeho celkovou zlatou pozici. Zlatou medaili mezi ženami obhájila, stejně jako v loňském roce Karla Löffelmann (Štěpánová). Enduro kategorii ovládl František Žilák, který se umístil jako zlatý ve své kategorii i celkově. Dámskou enduro jízdu ovládla Nikol Richterová, která se celkově umístila mezi muži i ženami na 31. místě.

A proč jet příští rok?

Jak už bylo řečeno v minulých článcích - MTB Trilogy je jednoduše zážitek, který stojí za to! Ačkoli jsou tratě náročné a královský závod je výzvou i pro zkušené bikery, stále je zde na výběr i z kratších a jednodušších variant , od střední až po easy trať, která má celkově pohých 74 km. Kategorie jsou zde jak pro děti od předškolního věku (tratě KIDS), tak si na své přijdou i "elektrikáři" s e-bike endurem. A i když vás během závodu potká krkolomná část, na kterou si netroufnete, není žádná ostuda z kola sesednout a jednoduše to vzít po svých.

Jestliže máte pocit, že nemáte dostatečnou fyzičku na absolvování 3 až 4 denního bikování, máte možnost se přihlásit pouze na jednu etapu podle svého výběru. Je to skvělá možnost, jak si závod vyzkoušet a zvážit, zda příští rok pokoříte celý etapák!

Broumovsko navíc nabízí překrásné okolí plné nádherné přírody, kde si můžete dopřát relax, nebo výlet s rodinnou či partou kamarádů. Zatímco budete pokořovat kilometry svého závodu, nemusíte mít strach o program svého doprovodu. Teplice nad Metují jsou vstupem do Adšpašsko-Teplických skal, které se pyšní téměř 2 hektary zachovalých celků skalních měst. Za návštěvu stojí také Broumovské stěny s krásnou barokní kaplí Hvězda nebo nejvyšší bod Broumovska Ruprechtický špičák. Kromě toho Broumovsko nabízí nespočet kulturních památek, jako jsou Broumovský kláštěr, dřevěný kostelík na broumovském hřbitově či skalní útvar Slavněnské hřiby. V okolí najdete také různá muzea z nich stojí za návštěvu muzeum stavebnice Merkur. Chceš pro rodinku jinou zábavu? Není problém. V blízkém okolí jsou také koupaliště, Aqua Land, vyjížďky na koních, nebo vyhlídkové plavby na pramicích Adršpachem. (Další typy na výlety po okolí najdeš ZDE.)

Trilogy nabízí komplexní zážitek pro tělo i duši. Tak neváhej a jdi do toho! Již brzy se rozjede registrace na další ročník!

autor: Nicole Pochopová