Cyklistika – jedna z těch aktivit, která má zázračnou moc rozdělovat lidi do dvou táborů: na ty, kteří si užívají každý kilometr v sedle, a na ty, kteří to radši pozorují z pohodlí kavárny. Ačkoliv muži často vyrážejí na výlety plní nadšení, ženy mají častěji na cyklistiku svůj vlastní názor. Tady je seznam osmi nejoblíbenějších výmluv, které ženy s oblibou používají, když se je někdo snaží přesvědčit, že je cyklistika „super nápad.“
1. Cyklistika je nuda a zbytečná dřina
Králem na první pozici je rozhodně nuda a zbytečná dřina. Je jedno, kam jedeš a kolik jsi ujel, vždycky skončíš tam, kde jsi začal – vyčerpaný a zpocený. Cyklistika se pro některé ženy rovná nekonečnému šlapání, které je ani pořádně nikam neposune, zato je pořádně utahá, běžně netouží po zdolávání kilometrů a zvyšování výkonnosti. Mnoho žen proti cyklistice nic nemá, ale považuje kolo pouze za dopravní prostředek, nebo nástroj pro udržení postavy, nikoli jako zábavu. Jak je přesvědčit o opaku?
Chce to partu přátel a hlavně vhodný výběr trasy. Vyrazte třeba na single track nebo značenou cyklostezku vedoucí krásnou přírodou. Uvidíte, že pak možná podlehne i nejzarytější odpůrkyně.
2. Na kole mi to nesluší
Tohle je pravděpodobně jedna z nejoblíbenějších výmluv: na kole to prostě „není ono.“ Přiléhavý cyklodres, helma, a teď si představte ty neposedné pramínky vlasů, co lezou z pod přilby! K tomu ohnutý hřbet a nedej bože nějaký ten varhánek na břiše. Kdepak, na kole je prostě nemožné „udělat dojem.“ Zatímco muži řeší, jak vypadá jejich kolo, ženy řeší, jak při jízdě vypadají ony samy. Představa, že by mohly jezdit v přiléhavém dresu a působit přitom elegantně, je skoro utopie.
Co s tím? Začneme posedem - ohnutý hřbet je rozhodně špatně a to vyřešíme především správnou velikostí kola, výškou sedla a vzdáleností řídítek. Pokud ani tak to není ono, můžeme sáhnou po městském kole na ladné projížďky parkem, kde sedíme absolutně vzpřímeně. Co se týká outfitu, to už v dnešní době také není problém! Na trhu je široký výběr motivů, stylů a střihů. Od klasických dresů, přes volné trikoty, nebo sportovní sukně. Naopak pro ženu pak může být motivací a zábavou ladit svůj outfit s barvami kola.
3. Cyklistika je sport pro muže
„Víš, to je taková pánská zábava... já na to asi nebudu.“ V překladu: „Klidně si to užij, ale mě do toho netahej!“ Cyklistika prý „patří“ mužům, kteří mají rádi závody, převody, rychlost a adrenalin. Možná to způsobovala i celková prezentace cyklistiky v ČR, ačkoli se doba mění, nejčastěji byli ve spojení s cyklistikou viděni muži. Ať už v cyklo shopech, v televizním přenosu cyklistických závodů, nebo v reklamách.
Na druhou stranu dnes je to jiné a možná i díky sociálním sítím se cyklistika rozmáhá a rozhodně to není pouze mužský sport a stále více žen nachází kouzlo ve zdolávání kilometrů ve volném terénu a objevování nových míst. Ta svoboda, kterou vám kolo přináší je k nezaplacení!
4. Nechci nikoho zdržovat, pořád mi někdo ujíždí
Opravdu ohleduplný argument, který zní přesně tak, jak je myšlený: „Fakt nemusíte čekat, klidně běžte beze mě!“ Některé ženy se bojí, že by „celá skupina musela brzdit, jen aby na ně počkala.“ Takže raději zůstanou doma nebo vyrazí maximálně do nejbližší kavárny. Není nic horšího než pocit, že ostatní se musí přizpůsobit – což je sice ohleduplné, ale většinou znamená „beze mě vám bude líp, klidně běžte.“ Výsledkem pak je, nechci vás zdržovat, ale sama nikam nepojedu. Mnoho žen se totiž samotným nikam nechce.
Výmluva potencionálních začátečnic bude zažehnána! Co takhle přesvědčit kamarádku a začít kilometr po kilometru společně? Nemáte kamarádku, která by byla ochotná s vámi začít jezdit, ale přeci jen byste to ráda zkusila? Vyzkoušejte sílu internetu. Dnes existuje mnoho facebookových skupin a nejrůznějších fór, které jsou určené pro ženy cyklistky pokročilé i začínající. Hurá do toho! A jako benefit poznáte nové prima kamarádky.
5. Nemám čas
No tak tuhle výmluvu dobře známe a ne jen u cyklistiky. Mít čas na cyklistiku? To je tak trochu luxus. Vždyť to trvá věčnost! Než se člověk připraví, vezme si vybavení, najde vhodnou trasu a vyrazí… Když máte na starosti milion věcí, od domácnosti po kariéru, kdo má čas na to, jezdit několik hodin po krajině? „Nebo co když přijde přeháňka a já někde uvíznu bez deštníku? Jenom to bude zdržovat.“ Mít čas na kolo? Možná až v příštím životě.
Tady žádná speciální rada není. Snad jen... "Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody."
6. Defekt? To nevyřeším!
Strach z defektu je oblíbeným důvodem, proč si kolo raději ani nepořídit. „No a co když se mi stane na kole defekt? To jako začnu opravovat duši někde uprostřed lesa?“ Pro někoho je to dokonce konec každého cyklovýletu ještě předtím, než začne. „Představa, že se sama někde budu špinavou rukou hrabat v převodech? Ani omylem. Kolo by mělo být bezúdržbové. A není-li, pak prostě není pro mě.“
Nebojte se toho. Zkuste se podívat na tutoriál na YOUTUBE a uvidíte, že na výměně duše nic není. Na vyjížďku si nezapomeňte vzít potřeby pro výměnu a opravu základních defektů a budete vysmátá zá každé situace.
7. Cyklistika není zdravá
Ne, vážně, prý to není zdravé. Sedlo není pohodlné, často se pak člověk celý další den cítí rozbolavělý a „sedací svaly“ dostanou zabrat. Navíc se říká, že cyklistika zatěžuje kolena. „Když já radši jógu nebo procházky. Kolo je moc intenzivní, neprospívá kloubům ani pleti,“ , "Nechci mít chlapské nohy a zbytek nic.", slyšíme občas. K tomu v kříži ohnutý hřbet a zkroucená ramena... Samozřejmě je lepší vyhnout se riziku – tedy riziku, že byste cyklistiku nakonec objevili jako něco zábavného.
To je asi největší mýtus o cyklistice. Naopak! Cyklistika patří mezi pohyby doporučované lékaři při rekonvalescencích, nebo při redukci váhy. Nezatěžuje totiž klouby jako například běh a ačkoli se to nezdá, jsou zapojovány ne jen svaly na nohách, ale posilujete i ruce a dokonce se při šlapání do pedálů aktivují postulární svaly, které udržují vzpřímený postoj. Alfa a omega je ovšem výběr správného kola! Bez toho to nejde. Rada zní - nebrat každé poděděné kolo, ale pořídit si kolo, které vám sedí.
8. Nechci si zničit vlasy a make-up
Je pravda, že cyklistická helma je důležitá kvůli bezpečnosti, ale z hlediska účesu a makeupu to žádná výhra není. V létě může být člověk po třech minutách jízdy rudý, vlasy jsou zpocené, a když přidáte k tomu vítr nebo deštík, promění se z každé cyklojízdy docela dobrodružný "beauty test". No, a některé z nás holt na tuhle výzvu nejsou připraveny!
Co v tomhle případě poradit? Voděodolný make-up a vlasy do copu, nebo ideálně se na make-up vyprdnout úplně. Po návalu endorfinů, které přijdou během a hlavně po parádní cyklo vyjížďce, z vás bude vyzařovat krása jako ještě nikdy před tím!
A co z toho vlastně plyne?
I když tyhle výmluvy někdy zní jako perfektní „záchranné brzdy“ před jakoukoli námahou, ve finále je nejdůležitější to, že každý máme svobodu volby. Někdo najde své štěstí v kilometrech na kole, jiný si vybere pohodlné sportovní lekce ve fitku nebo procházku přírodou. Každá výmluva, i když působí někdy humorně, má své kouzlo. Dámy, při přemýšlení, jestli je pro vás cyklistika to pravé zvažte, jestli to alespoň nezkusit, nepřekonat prvotní nechuť, abyste předčasně neodsoudily něco, co by vám mohlo přinést do života mnoho krásných zážitků a nových přátel.
A vy, co už nadšenkyně jste, až příště uvidíte kamarádku, která raději jde pěšky nebo zůstane doma s dobrou knihou, vězte, že cyklistika není pro každého – i to je úplně v pořádku.
Kolu zdar!
autorka: Nicole Pochopová-Sládek