Cyklistická helma je dnes (ne)povinnou výbavou každého bikera bez ohledu na to, jak daleko nebo často jezdí. Při pádu je hlava nejvíc ohrožena a spadnout můžete i během prvních pár minut jízdy. Přilba musí perfektně sedět, aby plnila svůj účel – chránit hlavu před možným úrazem. Jak takovou helmu vybrat? A je lepší horská nebo silniční helma na kolo? Tak na to se podívám v krátkém článku.
Z čeho helma je a pro koho?
Přilby se dělí podle konstrukce a materiálu na tak zvané hardshell a in-mold. Rozdíl? Z hlediska ochrany a funkčnosti minimální. Přilby vyráběné moderní technologií in-mold (přímým vstřikováním expandované polystyrenové pěny do tvrdé plastové skořepiny) jsou lehké. Hardshell přilby jsou levnější a je to nejčastější postup výroby. Například dětské helmy na kolo jsou většinou v hardshell provedení. Oba druhy konstrukce vyhovují mezinárodním bezpečnostním normám.
Mnohem důležitější otázka při výběru helmy je: Pro koho přilba je? A neptáme se tím jen na pohlaví, ale také na to, jaký jezdec je. Je helma spíš pro freeridera, nebo silničního závodníka?
Helmy dělíme na:
Horské helmy
– nebo také MTB jsou blízké silničním přilbám, mají ale robustnější konstrukci a ochranný kšilt proti slunci, kamínkům a větvičkám. Hodí se nejen do terénu, ale i na silnici.
Silniční helmy
– mají nízkou hmotnost a vynikající odvětrávání, používají se při jízdě na silničním nebo krosovém kole.
BMX helmy
– můžete využít i při jízdě na skateboardu, koloběžce nebo bruslích. Mají méně odvětrávacích štěrbin. Díky celistvosti lépe chrání hlavu a tak se v modelu BMX často dělají i dětské přilby.
Integrální helmy
– jsou speciálně vyrobené pro freeride a sjezdy. Podobají se helmám na motorku. Váha je vyšší, ale za to splňují nejvyšší nároky na bezpečnost.
Když víte, jaký typ helmy potřebujete, je dobré si při výběru uvědomit ještě pár drobností.
6 rad, jak správně vybrat helmu na kolo
- Třikrát měřte, jednou kupujte – Helma musí sedět, proto je správná velikost velice důležitá. Přilbu nemusíte zkoušet, stačí pomocí krejčovského metru dobře změřit hlavu přes čelo kolem uší, zkrátka v nejširší části hlavy. Ačkoli se dělají helmy unisex, některé ženy preferují dámskou helmu nejen pro velikost a design, ale také proto, že některé helmy mají otvor na culík. Pokud vybíráte helmu pro dítě, určitě mrkněte do dětské kategorie.
- Poťte se z námahy, ne z helmy – Dobré odvětrávání vám může zachránit život. Není nic horší, než když vás v pořádném krpále ještě začne svědit hlava, protože se pod helmou hrozně potí. Výrobci dnes přichází s důmyslnými systémy, které hlavu ochlazují a zároveň od ní odvádějí teplý vzduch. Všeobecně se dá říct, že čím víc otvorů, tím lépe.
- Chtějte certifikát – A to platí obzvlášť, když chcete ušetřit a kupujete neznámou značku. Každá helma bez výjimky musí splňovat normu ČSN EN1078 nebo mít mezinárodní atesty s označením CPSC, SNELL B90A, CE a AS/NZS.
- Hmotnost vs bezpečnost – Přilba, která je bezpečná, prostě něco váží. Ačkoli je bezpečnost nejdůležitější, zvlášť při výběru dětské helmy, musíte najít optimální poměr mezi bezpečností a váhou, jinak dítě přilbu nosit nebude. Nejlepší cyklistické helmy váží okolo 200 g. Kvalitní lehké helmy jsou vyztužené kevlarem nebo karbonem.
- Královna všech přileb – Věděli jste, že helma může mít třeba integrovanou blikačku nebo integrovaný systém, který v případě pádu zavolá pomoc? Příslušenství a vybavení helmy může být různé, záleží na vás, co preferujete.
- Šetřete jinde, hlavu máte jen jednu – Dobré helmy pořídíte kolem 1.000 Kč. Nejlepší přilby klidně za 5.000 Kč a více. V průměru však pořídíte kvalitní přilbu okolo 2.000 Kč. Cena se odvíjí od typu, konstrukce a vybavení. Například helmy na freeride pořídíte i za 10.000 Kč. Záleží na vás, na kolik si svou hlavu ceníte.