Jak na oblékání v zimě? Jako cibule!

Chcete si prodloužit cyklistickou sezonu? Stačí se dobře obléct a na kole můžete jezdit i v zimě. Nevíte, jak se obléct? Poradíme vám!

Sdílet

Jak se obléknout na kolo v zimě

Myslíte si, že obléct se na kolo není žádná věda? Pokud jezdíte na kole občas a krátké vzdálenosti, můžete si vystačit s obyčejným sportovním oblečením. Ale jestli jste vášnivý biker, pak moc dobře víte, že dobré cyklistické oblečení je možná víc než půlka pohodlí. Pojďme se společně podívat na nejčastější chyby v oblékání cyklisty a zároveň vám doporučíme, jak se obléknout podle ročního období.

1) spodní funkční vrstva - rychlý transport potu od těla (udržení těla v suchu)

2) střední mezivrstva zahřeje - je to úložiště potu pro pomalu fungující membránu vnější vrstvy - je schopna pojmout větší množství potu a zadržet ho, než je transportován vrchní vrstvou na povrch, kde se může odpařit do prostoru. 

3) venkovní ochranná vrstva (Bunda) by měla alespoň krátkodobě odolat vodě (dešti, sněhu) a zachovat tak pracovní podmínky pro první a druhou vrstvu. A zároveň musí být schopna transportovat pot z mezivrstvy na povrch.  

Ať je léto, nebo zima první vrstva musí být prima

Cyklistické oblečení je super, protože se dá krásně vrstvit. Využijte toho a do paměti si vryjte, že nejdůležitější oblečení je to, které máte přímo na těle, takzvaně první vrstva. Ideální jsou funkční materiály, které jsou prodyšné a odvádí vlhkost. Na kolo je vždycky lepší obléknout si několik vrstev, které můžete v případě nutnosti odložit (tzv. na cibuli). Určitě se na kole zapotíte, na druhou stranu vás bude ochlazovat vítr. Proto používejte návleky na ruce i na nohy, které snadno navléknete i sundáte. Místo jedné teplé bundy raději sáhněte po funkčním tričku, potom tzv. druhé a třetí vrstvě a návlecích, to je ideální doplnit tenkou svrchní bundou. V pořádné zimě využijete termo oblečení, které má různé funkce - funkční prádlo. Z přírodních materiálů můžete zvolit třeba oblíbené merino

Jak se obléci v zimě na kolo?


Pokud se kola nechcete vzdát, ani když venku mrzne, musíte se dobře obléknout. Co to ale znamená? Rozhodující je vždy individuální citlivost na chlad. Někdo jezdí v tričku s dlouhým rukávem už ve 20 °C, jiný nemá problém s krátkým oblečením, i když teploty padají pod 15 °C. Umění dobře se obléct zahrnuje také přihlédnout ke stylu jízdy a terénu a času trvání vyjížďky. Pokud pojedete po rovince víceméně vycházkově, určitě si vezměte teplejší oblečení. Jestli máte v plánu vyšlápnout pár kopců, budete rádi za každou vrstvu, kterou snadno sundáte. Tak nějak logicky platí, že čím je venku větší zima, tím více se oblékneme. Problém nám v tom ale může udělat vítr, protože pocitovou teplotu snižuje. Potom je také potřeba myslet na to, že nepřítelem je mokro/voda. Jedno může být vliv vnější - prší, sněží, druhý zdroj je vnitřní - vlhko a pot, tomu je třeba oblečení přizpůsobit. Dobré je znát pravidlo vrstev oblečení - 1. vrstva odvádí vlhko/pot od těla pryč, 2. vrstva je savá a zároveň hřejivá - tvoří tepelný komfort, 3. je ochranná z vnějšku/bunda. Toto pravidlo ovšem neznamená, že budete na sobě mít jen 3 kusy oblečení. Klidně můžete mít první vrstvu na odvod potu z tílka, následně z toho samého materiálu triko s dlouhým rukávem (logicky na těle se potíte víc, než na rukou.) Následně stačí mikina z nějakého poly... materiálu a pak třeba vesta soflshell a navrchu úplně větrovka. 
Obecný a přesný návod neexistuje, nicméně ze zkušeností vám můžeme doporučit co ANO a co rozhodně NE. 

Zvolte tedy:

  • teplé spodní funkční triko s dlouhým rukávem, termoprádlo
  • nepromokavá, neprofuk a zateplená cyklistická bunda, ideálně s membránou - ale aby byla prodyšná, uměla odvádět vlhko
  • zateplené čapáky, mohou mít i ochranu proti větru na kolena
  • zimní rukavice na kolo, ideálně nepromok
  • čepici nebo čelenku pod helmu, případně sací vrstvu pod čepici
  • zimní návleky na tretry nebo zimní tretry (je třeba ochránit chodidlo před prochladnutím a promočením)
  • zimní cyklistické ponožky
  • nákrčník
  • cyklistické brýle, mají funkci hlavně ochrannou proti nečistotám (přihlédnout k barvě skel, v zimě je brzy tma).
  • berte si s sebou, obzvláště na delší trasy, rezervní oblečení - triko, ponožky, rukavice

Chyby v oblékání při sportu v zimě

  • bavlna na triko nikdy - extrémně dobře saje vodu, rychle studí, velká riziko prochladnutí
  • bavlna na ponožky nikdy - nasají vodu a pot stejně dobře jako triko, začnou vás studit nohy, nelze vyloučit riziko omrzlin
  • jet/jít sportovat bez čepice, šátku - hlavou ztrácíme nejvíce tepla, pokud se potíme - lze rychle ofouknout, prochladnout
  • holý krk - opět ofouknutí prochladnutí - ideálně natáhnout šátek/tunel od krku až po uši
  • jízda bez rukavic - jsou periferní končetina, velice rychle prochladnou, mokré rukavice jsou také problém - v extrémním případě hrozí omrzliny
  • hodně utažené tretry/boty - neproudí krev do končetiny, neodvádí toxiny, noha se neprohřívá
  • příliš upnuté oblečení - neproudí krev, mezi vrstvami není vzduch
  • příliš volné až plandavé či vlající oblečení 
  • nevzít si s sebou náhradní suché ponožky, náhradní suchou první vrstvu - triko přímo na kůže, které má odvádět pot/vlhko.

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...

Čtěte také

TOP 8 nejlepších posilovacích cviků pro cyklisty: zlepši svou výkonnost na kole!

Objev 8 nejlepších posilovacích cviků, které ti pomohou zlepšit sílu, vytrvalost a výkon na kole. Získej tipy na efektivní trénink pro cyklisty!

Přečíst

Co pod stromeček pro cyklistu? Poradíme! + Soutěž o startovné na MTB Trilogy

Nevíte, co darovat cyklistovi pod stromeček? Připravili jsme několik tipů na vánoční dárky podle cenových kategorií - od drobností do 500 Kč až po luxusní cyklistické vybavení. Inspirujte se na Kupkolo.cz!

Přečíst

Cookies

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.