Čeká vás už z jara důležitý závod? Potřebujete rehabilitovat po zranění vrátit se fofrem do sedla? Není nic lepšího, než si domů pořídit cyklistický trenažér. Trenažér nebo válce? Otázka, která je velmi diskutována mezi závodníky i hobby cyklisty. Oba systémy mají své zastánce i odpůrce. Pojďme se podívat blíž na výhody a nevýhody obou řešení.
Trenažér pro cyklisty je snadná varianta pro začátečníka a umožní dosáhnout vyššího odporu na brzdě (wattové zátěže). Jednoduše vezmete své kolo a upnete jej do systému. Na rozdíl od spinneru máte dokonale nastavený posed. Nevýhodou cyklo trenažéru je pevné upnutí kola. Kolo nereaguje na podněty jezdce jako při reálné jízdě, ztrácí se smysl pro rovnováhu a pokud v zimě nejezdíte venku, čeká Vás na jaře trocha tápání.
Válce pro cyklisty jsou zcela jiná kategorie domácího tréninku. Pokud se nenecháte odradit prvotním tápáním s rovnováhou, odměnou vám bude radikální zlepšení techniky šlapání. Jízda na nich má nejblíže k realitě pohybu na kole. Přední kolo reaguje na změny těžiště a celé kolo se pod vámi pohybuje. Stará pravda říká: „Kdo to myslí s cyklistikou vážně, trénuje na válcích.“
Velmi často se nás ptáte, zda můžete použít MTB plášť, tak ne, nemůžete. MTB pláště mohou poškodit trenažer nebo válce, dochází k velkému opotřebení, je velký hluk a vibrace
Americká společnost Saris je ve světě cyklistiky známá především svou divizí CycleOps. Ta nabízí výkonné měřiče výkonu umístěné v zadním náboji kola. Tyto měřiče mají za sebou více jak 20 letou historii vývoje, avšak k jejich významnému rozšíření dochází až v několika posledních letech. Může za to především snižující se cena těchto přístrojů a též mediální pozornost u vrcholových sportovců.
PowerTap vznikl v americké výzkumné laboratoři a patent na tuto technologii koupil v roce 2001 Chris Fortune, který byl prvním výkonným ředitelem společnosti Saris. Zadní náboj byl kompletně přepracován a uveden na trh v roce 2002. Již od začátku se mu věnovalo značné pozornosti, o kterou se postarali profesionální sportovci, kteří s danou technologií dosahovali výborných výsledků.
Celý měřící výkon je postaven na tenzometrickém zkrutu zadního náboje. Tento systém je schopen zaznamenat i nepatrné změny oproti neutrální pozici. Díky tomu je přesnost měření +/- 1,5% a výkon sportovce přepočítává zařízení každou sekundu a výsledky zasílá na vysílač umístěný na zadní stavbě kola. Ten následně komunikuje s počítačem umístěným na řídítkách kola. Uživatel dostane nejen údaj o vynaložených watech, ale také zjištění mrtvého úhlu v klikách a celkovou kadenci při výkonu. Systém je konstruován tak, aby nároky na údržbu byli minimální. Celý systém se nijak nedobíjí, pouze se mění baterie, které vydrží dostatečně dlouho aktivní a tak se uživatelé nemusí bát častých výměn.
Společnost Saris se dále velmi významně podílí na výrobě a vývoji cyklistických trenažérů, které cyklisté ocení především v nepříznivých venkovních podmínkách. Saris za svou historii urazil kus cesty a tak se svým zákazníkům snaží poskytnout co nejrealističtější pocit z jízdy. Ke svým modelům využívá především dvě zásadní technologie. První je pohyblivá podložka Nfinity, která reálně simuluje pohyb cyklisty ve volném terénu a druhá je pak možnost připojit trenažér na datové aplikace typu Zwift, Rouwy nebo TrainerRoad. Ty jsou samozřejmě zvlášť zpoplatněny, ale nabízí uživatelům výběr tréninkové aktivity po celém světě nebo svůj výkon měřit i s jinými „závodníky“. Saris ve svém portfoliu nabízí celou řadu trenažérů, která splní snad všechna kritéria i toho nejnáročnějšího jezdce. Pokud máte ambice jezdit i v domácích podmínkách, stačí si jen vybrat ze široké nabídky.